top of page
Szukaj

Jak zachować balans w życiu codziennym?

  • poczujchemiedonauk3
  • 19 kwi 2024
  • 3 minut(y) czytania

autorka: Oliwia Cichocka


Aspektów wpływających na ogólną jakość życia jest bardzo wiele. Składają się na nie trzy główne filary jakimi są: sen, dieta i ruch. Jednak to nie wszystko. Do tych aspektów wliczają się także hormony. O które hormony chodzi? I co wspólnego ma największa tajemnica wiecznego spokoju Duńczyków oraz Kaizen popularne w społeczeństwie japońskim z hormonami?


Co jeszcze ma na nas wpływ?


Powyższe fundamenty nie powstałyby bez cegiełek, którymi są nawyki.

To właśnie te mikrozadania wpływają na to, jak wygląda nasz dzień, miesiąc, czy rok.

 W sytuacji, w której sięgasz po telefon od razu po przebudzeniu, by scrollować social media, następuje skok dopaminy - cząsteczki związanej z układem nagrody i odczuwaniem przyjemności. Dopamina bierze udział w budowaniu nawyków, jak i uzależnień. 

Skutkiem może być przebodźcowanie przez zbyt dużą ilość ilości informacji, uczucie pustki czy nadmierne porównywanie się do innych.


Dlatego tak ważne jest, aby skupiać się na tych drobnych, niepozornych elementach. Spraw, by te dobre nawyki stały się dla ciebie oczywiste, atrakcyjne, łatwe i satysfakcjonujące, a negatywne nawyki - wręcz przeciwnie.


Stan równowagi, do którego dąży nasze ciało, nazywamy homeostazą. To właśnie ona, wraz z szeregiem innych hormonów, współdziała. Pomóżmy więc im pracować tak, aby przynosiły nam korzyści.


 Zadbajmy o takie elementy jak: odpowiednie nawodnienie, dobrze zbilansowana dieta, wystarczająca ilość witamin w organizmie, czas na regenerację , unikanie stresujących sytuacji oraz używek, regularne badanie się, szczepienie i aktywność fizyczną (np. poprzez zastąpienie samochodu rowerem - dostosujmy ruch pod nas, a nie odwrotnie).

 Regularna aktywność fizyczna poprawia wydolność układów krążenia, oddechowego, a także mięśniowo-szkieletowego, zwiększając masę i siłę mięśni oraz ruchomość stawów. Wspomaga sprawność intelektualną, zmniejsza stany depresyjne i lękowe, poprawia także jakość snu.


Wykazano, że podczas snu szybciej zabliźniają się rany, wzmacnia się układ odpornościowy, a nasz mózg „przeprowadza porządki”, czyli reorganizuje pamięć krótko- i długotrwałą. 

Co ciekawe, już od około 3000r. p.n.e. uważano sny za przesłania od bogów, z tego względu przypisuje się im funkcje podświadome, metafizyczne i paranormalne (jak kontakt z zaświatami). 


I to właśnie faza głębokiego snu, nazywana też snem non-REM (non-rapid eye movement), usuwa zbędne synapsy - wyspecjalizowane połączenia przekazujące impulsy nerwowe z jednej komórki nerwowej do drugiej - co skutkuje usuwaniem nieużytecznych dla mózgu informacji.


Co ma z tym wspólnego HYGGE i co to właściwie jest?


Hygge to prosta radość z małych rzeczy, na przykład spędzania czasu z bliskimi, otwartość, poczucie komfortu, bezpieczeństwa, równowagi, szczęścia i estetyki. 

Wpływa ona diametralnie na mieszkańców Danii, dlatego uznawani są jako jedno z najszczęśliwszych społeczeństw na świecie. Jest to bycie „tu i teraz”. I wcale nie musi oznaczać jakichś wyszukanych rozrywek.


Hygge dla różnych osób może oznaczać coś całkowicie innego. Dla jednego jest to wypicie filiżanki herbaty z muzyką w tle, obserwując krajobraz za oknem, dla drugiego spacer na łonie natury z bliskimi, dla jeszcze innego poranna joga o wschodzie słońca (przy każdej aktywności fizycznej uwalniają się endorfiny, które wywołują euforię). 

Warto znaleźć taki „heggeling” moment każdego dnia, by wydzielić odrobinę serotoniny, która przyczynia się do poczucia dobrostanu, a także regulacji bólu, trawienia i (wraz z melatoniną) mechanizmu snu.


A jak można nawiązać do tego filozofię Kaizen?


Kaizen to ciągły proces doskonalenia małymi kroczkami. Dzięki takiej metodzie i systematyczności, jaką ona promuje, można osiągnąć oczekiwane cele. 

Na przykład jeśli nagle postanowimy przesunąć godzinę zasypiania z północy na dwudziestą pierwszą, takie drastyczne przestawienie się nie ma prawa przetrwać próby czasu. Dlatego w takiej sytuacji warto małymi kroczkami przybliżać się do celu tydzień po tygodniu o 15 minut. W ten sposób nasz organizm stopniowo się przyzwyczai i zaakceptuje na stałe taki nawyk, jaki tylko zapragniesz.


Pamiętajmy dlatego, aby każdego dnia próbować stawać się coraz lepszą wersją siebie i zmieniać się o ten 1%, ponieważ efekty w dłuższej perspektywie czasu okażą się niewiarygodne. 



Źródła:


  1. Marco Magrini, „Mózg. Podręcznik użytkowania”, 2019r.

  2. Agata Kowal Portal Gemini „Homeostaza. Jak osiągnąć równowagę organizmu?”, 2023r.

  3. James Clear „Atomowe Nawyki” 

  4. Robert Maurer „Filozofia Kaizen. Jak mały krok może zmienić Twoje życie.”

  5. Zintegrowana Platforma Edukacyjna- „Rodzaje i budowa synaps”

 
 
 

Comments


bottom of page